21. 9. 2021

Je vaše obec mezi těmi nejlepšími v ČR a na Slovensku? Které obce jsou nejrozmanitější co do společenského, kulturního života nebo mají nejrozvinutější infrastrukturu?

Soutěž vesnice roku v ČR

Bohatá historie tohoto ocenění sahá až do r. 1995 a spadá pod Program rozvoje venkova.

„Cílem této soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také snaha vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci,“ uvádí oficiální portál vesniceroku.cz.

Soutěž vyhlašuje: Spolek pro obnovu venkova ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí ČR, Ministerstvo zemědělství

Vítězné obce v ČR

Z důvodů celosvětové pandemie se ročníky 2020 a 2021 bohužel neuskutečnili.

Obce roku 2019

  • Vítězem soutěže a Vesnicí roku 2019 je obec Lipová z Ústeckého kraje. Hodnotitelská komise ocenila zejména vstřícný vztah k současnosti i budoucnosti. V obci se kromě jiného nachází třeba praktický lékař, domov důchodců. Infrastruktura respektuje historický ráz.
  • Druhé místo zaujala obec Ratiboř ze Zlínského kraje. Bohaté kulturní zázemí reprezentují mužské, dětské soubory Kosiska, Kosáček. Obec nezapomíná ani na tradiční lidová řemesla, která bývají prezentována v tamní historické usedlosti.
  • Na třetím místě se umístila obec Libovice ze Středočeského kraje. Tato se vyznačuje úctou k tradicím, kulturnímu dědictví. Zdejší zvyky a obyčeje se předávají z generace na generaci.

Jak vypadá taková vesnice roku po dvou letech? Podívejte se na reportáž České televize.

Soutěž Vesnice roku na Slovensku

Historie slovenské „Dediny roka“ sahá do r. 2001, nicméně koná se ve dvouletých intervalech. Cíle soutěže jsou obdobné jako v české variantě.

Hlavní myšlenou je zdůraznění tradic, rozmanitosti kultury, domova a povzbudit obyvatele k rozvoji dalších aktivit. Důležitou roli hraje i poukázání na snahu slovenských obcí přiblížit se procesu rozvoje na evropské úrovni se zachováním tváře a duše domácí vesnice.

O titul Dedina roka 2021 na Slovensku se utká historicky největší množství obcí – konkrétně 29. Významnost soutěže zdůraznil i ministr životního prostředí Slovenska Ján Budaj pro web dedinaroka.sk „Samosprávy majú možnosť zviditeľniť svoj domov, nadviazať nové kontakty, vymieňať si skúsenosti, či hľadať inšpiráciu na ďalší rast. Živý a zdravý vidiek v kombinácii s trvalo udržateľným rozvojom sú jedinečnou príležitosťou, ako podporiť zelený reštart Slovenska“.

Vítězné obce na Slovensku za r. 2019

  • Titul Dedina roka si odnesla obec Popradno. Tato vyhrála v konkurenci 23 zúčastněných obcí. Hodnotící komisi zaujalo především zachované přírodní dědictví a dědictví předků.
  • Druhé místo obsadila obec Svätý Anton v okrese Banská Štiavnica. Třetím místem se mohou pyšnit Radslavice z okresu Bardejov.

Zajímá vás více informací? Nahlédněte do oficiální brožury Dediny roku 2019.

Zhlédněte i reportáž o soutěži Dedina roka 2021

zdroj: vesniceroku.cz; dedinaroka.sk

zdroj obrázků: facebook.com/vesniceroku.cz; facebook.com/Súťaž-Dedina-roka

reklama

Lukáš Žaludek

Autor je konzultant/auditor podnikové ekologie. Zajímá se o příležitosti v udržitelném rozvoji, certifikacích a vzdělávání.

X