1. 3. 2021

Existuje nějaká univerzální, mezinárodně uznávaná certifikace/ochranná známka pro produkty/služby/organizace zdůrazňující pozitivní vliv na životní prostředí?

GREEN BRANDS je nezávislá, mezinárodní brand-marketigová organizace se sídlem v německém Veitsbronnu. V současnosti je tato značka rozšířena v 8 zemích vč. České republiky a Slovenska. Green Brands oceňuje závazek značek (produktů/služeb/organizací) k ochraně klimatu, udržitelnému rozvoji a ekologické odpovědnosti pečetí kvality, která je chráněna patentem. Zároveň je tato registrována jako certifikační ochranná známka EU (ev. č. 009217861) pro ekologickou udržitelnost.

Základní pilíře GREEN BRANDS

Komplexnost – kritéria hodnocení zohledňují oblasti jako: systém environmentální managementu, společenská odpovědnost, emise, spotřeba vody, odpadové hospodářství a další.

Transparentnost – zúčastněné strany jsou informovány o výsledku ověřovacího řízení a dále postupují pouze ty, které splní nadpoloviční většinu hodnotících podmínek.

Závaznost – pečeť kvality GREEN BRANDS je registrována ochrannou známkou EU a je chráněna patentem ve více než 30 zemích.

Mezinárodní působnost – unikátní třífázový proces hodnocení je etablovaný již v 8 zemích a dále se rozvíjí.

Odborná porota

Jedinečným prvkem v hodnotícím procesu značky GREEN BRANDS je rozhodnutí odborné poroty. Ta má poslední slovo při udílení pečetí kvality pro produkty/služby/organizace. Mezi české zástupce poroty patří mimo jiné:

  • prof. Bedřich Moldan – bývalý ministr životního prostředí
  • Vojtěch Kotecký – Centrum pro otázky životního prostředí, Univerzita Karlova
  • Kateřina Urbánková – PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců
  • Lukáš Kovanda – český ekonom

Oceněné značky

Weleda – přírodní kosmetika

Frosch – čisticí prostředky pro domácnost

alverde NATURKOSMETIK – přírodní kosmetika

enerBiO – biopotraviny

zdroj: green-brands.cz

zdroj obrázků: green-brands.cz

Lukáš Žaludek

Lukáš Žaludek

Autor je konzultant/auditor podnikové ekologie. Zajímá se o příležitosti v udržitelném rozvoji, certifikacích a vzdělávání.

X