21. 10. 2021

Tento článek je součástí projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko

Plánujete výlet do Levoči na Slovensku? Která místa doporučuje průvodce, cestovatel Erik Ševčík? Máte rádi památky UNESCO?

Spišský hrad

Jedna z nejcennějších historických památek Spiše, která je zařazena mezi národní kulturní památku a zároveň figuruje na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl vybudován v 11. – 12. století a svou rozlohou přesahující 4 hektary se řadí mezi jeden z největších hradních komplexů střední Evropy. Patří k hojně navštěvovaným památkám. O bohaté historii hradu se dočtete zde.

Otevírací hodiny: v sezóně každý den od 9:00 hod., poslední vstup v hlavní sezóně je v 18:00 hod.

Vstupné: dospělí 8 €; studenti/senioři 6 €; děti od 6-15 let 4 €

Kostel sv. Jakuba v Levoči

Gotický kostel vybudovaný v 14. století. Řadí se mezi k nejvýznamnějším památkám sakrálního umění na Slovensku. K nejobdivovanějším artefaktům světového formátu patří hlavní oltář, který měří přes 18 metrů a jedná se o největší gotický oltář na světě. Více o historii a dalších zajímavostech se dočtete zde.

Mariánská hora

Významné místo tyčící se nad městem Levoča. Na vrcholu (782 m n. m.) se nachází Bazilika Navštívení Panny Marie. Překrásné poutní místo východního Slovenska. Mariánská hora má dobrou dopravní dostupnost např. autem, pěšky.

Spišská kapitula

Dříve obec, nyní součást městské části Spišské podhradí. Jedná se o starobylé církevní městečko, zmínky sahají až do 12. století. Je taktéž součástí Seznamu světového dědictví UNESCO. Kapitula je tvořená komplexem budov, z nichž nejimpozantnější je bezesporu pozdně románská katedrála sv. Martina ze 13. století. Více se můžete dočíst zde.

Bio koupaliště Levočská dolina

Areál koupaliště tvoří 3 nádrže (rybník, koupací nádrž a externí biologie). Rybáři mají možnost využít rybník, pro koupaní je určena koupací nádrž. K dispozici jsou sociální zařízení, občerstvení, převlékárny a dětské hřiště. V sezóně se zde pořádají různé akce a další doprovodný program.

Tour za památkami UNESCO – Levoča

Máte zájem navštívit ty nejpozoruhodnější památky světového formátu s místním průvodcem?

Zdroj: spisskyhrad.sk, chramsvjakuba.sk, adventoura.eu, slovenskyraj.sk, levocskadolina.sk

Zdroj obrázků: adventoura.eu, severovychod.sk (autor: Zoltan Duraj)

Lukáš Žaludek

Autor je konzultant/auditor podnikové ekologie. Zajímá se o příležitosti v udržitelném rozvoji, certifikacích a vzdělávání.

X