21. 9. 2021

Kde získat pracovní/profesní zkušenosti? Jak zvýšit své šance na trhu práce? Chcete mít konkurenční výhodu na začátku kariéry?

Začátek profesní dráhy je životním krokem každého. Nalézt adekvátní uplatnění je cílem nejednoho z nás, avšak tento úkol není jednoduchý. Zaměstnavatelé ve valné většině případů hledají pracovníky z tří a více letou praxí. Pakliže už jsou inzerována volná místa pro absolventy bez praxe, tak je to na pozice trainee nebo různé druhy referentských/administrativních pozic. Pochopitelně řada čerstvých absolventů rádi sáhnout po těchto pozicích nebo třeba zahájí úřednickou kariéru ve státních službách. Existují však i mladí, ambiciózní lidé, kteří chtějí svou kariéru nastartovat z nejlepšího možného stupně. Co tedy dělat? Jak nelézt nejlepší možné uplatnění? Kde při studiu získat zkušenosti, praxi?

Kde získat zkušenosti?

Jestliže hledáte zkušenosti v oblasti ekologie, životního prostředí nebo udržitelnosti a cílíte na korporátní společnosti, pravděpodobně si přijdete na své. Mezinárodní poradenské společnosti z „velké čtyřky“ čas od času hledají trainee do svého týmu. V případě, kdy vás zajímají odpady a problematika odpadového hospodářství, můžete najít uplatnění v trainee programu velkých firem jako AVE nebo SUEZ. Pozadu nezůstávají ani velké korporáty typu Nestlé, Kofola a další, kde se studenti taktéž mohou uplatnit. Pomoc ocení i neziskové organizace jako Nadace Partnerství, institut Veronica či Greenpeace.

Úroveň těchto korporátních, neziskových stáží bývá rozdílná. Avšak čím dál častěji se setkávám s neutrálním/negativním názorem absolventů, účastníků podobných stáží, trainee programů. Tato skutečnost je dána mnoha faktory, neboť tyto organizace se snaží využít novou „pracovní sílu“ k úkolům, které kmenoví zaměstnanci nechtějí nebo nemají čas vykonávat. Stážisté mnohdy pracují na konkrétním projektu, který následně není schválen, zveřejněn a jejich práce nemá žádné reálné výsledky nebo se podílí na obecných, marketingových kampaních, které nemají přidanou hodnotu.

Mně osobně se osvědčilo nejít „klasickou“ cestou vyhledávání inzerátů, nabídek na stáž, ale přímo oslovit společnost/organizaci, kde bych rád vykonával stáž nebo získal zkušenosti. V takovém případě je však potřeba zaujmout zcela jiný postoj a připravit si strategii oslovení dané firmy/organizace a nabídnout jim „své služby“.

Stáže s přidanou hodnotou?

Které zkušenosti vám mohou přinést konkurenční výhodu na trhu práce? Jaká pracovní zkušenost se vám bude vyjímat v životopisu?

  1. Externí redaktor pro odborné/populární nakladatelství

Pro ty z vás, které baví psaní, vyhledávání rešerší a vůbec novinářská problematika. Externisty hledají takřka všechna nakladatelství (byť to nemusí veřejně deklarovat). Vstupní předpoklady pro tuto práci nejsou nijak náročné a splní je i průměrný student VŠ/SŠ. Velkou výhodou je práce z domova. Kromě zajímavé zkušenosti bývá standardem i odměna pro autory (ta se pohybuje v řádů stovek Kč za normostranu textu). Na českém trhu se v této oblasti pohybují např. tyto subjekty: Odpady-online.cz, Enviprofi.cz, Odpadovéfórum.cz, Průmyslováekologie.cz.

2. Stáž v odborné poradenské společnosti

Ideální pro ty, kteří se chtějí uplatnit v jako poradci/konzultanti/auditoři atp. Uplatnění v některé z dobrých poradenských společností není snadné získat, avšak v případě úspěchu jsou získané zkušenosti k nezaplacení. Určitě stojí za úvahu oslovit menší společnosti, neboť tam máte šanci se dostat i k praktickým/provozním záležitostem. Buďte obezřetní u lákavých inzertních nabídek stáží, často se jedná pouze o práci s daty, jejich přepisování nebo vykonávání podpůrných administrativních výkonů. Poradenských firem je na českém trhu velké množství a můžete si vybírat zdali vás zajímá spíše podniková, komunální ekologie nebo třeba dotace.

3. Stáže v profesních organizací (komory, svazy, sdružení, spolky nebo networkingové organizace)

Vhodné pro ty, kteří třeba ještě nevědí, v jakém konkrétním oboru či na jaké pozici by se chtěli uplatnit. Tyto stáže standardně mají podobu různé administrativní podpory či její obdoby. Nespornou výhodou zkušenosti z těchto organizací je získání kontaktů v různých odvětví. Tento fakt může hrát značnou výhodu při budování vaší kariéry. K takových organizacím patří: Hospodářská komora ČR, Asociace malých a středních podniků nebo jednotlivé technologické inovační centra ve velkých městech.

reklama

Lukáš Žaludek

Autor je konzultant/auditor podnikové ekologie. Zajímá se o příležitosti v udržitelném rozvoji, certifikacích a vzdělávání.

X