22. 10. 2021

Malebná obec Modrá se sedmi sty obyvateli nedaleko Uherského Hradiště a v těsné blízkosti poutního místa Velehrad nabízí unikátní porci zážitků pro všechny věkové kategorie.

Plánujete výlet na Moravu? Pakliže vás cesta zavane na Uherskohradišťsko, doporučujeme navštívit nedalekou obec Modrá a užít si vše co nabízí.

Archeoskanzen Modrá

Velkomoravské sídliště středního Pomoraví se nachází na přímo v lokalitě původního velkomoravského osídlení a představuje tradiční sídlištní opevnění z 9. století n. l.

Návštěvníci areálu poznají, jak žili Slované, jakým řemeslům se věnovali a vůbec jak vypadal jejich každodenní život. Zážitek umocní volně pobíhající domácí zvířata – slepice, kozy, ovečky a další. Ve skanzenu probíhá řada výstav, programů a dalších aktivit, které vás ještě více vtáhnout do historie. Pro děti jsou připraveny pracovní sešity, které je naučnou formou seznámí životními podmínkami tehdejší doby.

Vstupné: základní = 90 Kč; zlevněné = 60 Kč; rodinné = 220 Kč; děti do 3 let a držitelé ZTP/P = zdarma

Živá voda

Největší sladkovodní tunel v přírodě v Evropě. Poznáte, jak vypadá sladkovodní fauna a flóra pod hladinou i na souši. Tato expozice vznikla přímo v místech, kde má rybníkářství svou historickou tradici.

Hlavní budova nabízí pro návštěvníky nepřeberné množství informací o sladkovodních ekosystémech a je zde možnost nahlédnout přímo do biotopu mokřadu. K vidění jsou zde želvy bahenní, čolci nebo žáby. Celá expozice je interaktivní s řadou instruktážních projekcí a plně přizpůsobena pro rodiny s dětmi. V nejnižším patře budovy návštěvník vchází do 8 metrů dlouhého podvodního tunelu, který se nachází 3,5 metrů pod vodní hladinou. Z bezprostřední blízkosti můžete sledovat jelce, lipany, pstruhy, parmy, kapry, štiky, sumce, jesetery a další ryby. Mezi největší exempláře patří vyza velká s délkou 2 metry.

Komplex Živé vody obsahuje kromě výše uvedeného taktéž přírodní koupaliště s brouzdalištěm, kde je možné se v letních měsících osvěžit. Vodní rostliny plní funkci kořenové čistírny.

Při objevování areálu nezapomeňte navštívit expozici praturů s vyhlídkovou věží. Tito kopytníci patřili k původním zástupcům obývající naši krajinu. Z modřínové stezky máte možnost obdivovat tyto mohutné savce a okolní krajinu z výšky.

Pokud vám nebude stačit výše uvedený výčet aktivit doporučujeme následující:

  • odpočinkovou procházku kolem rybníků (Konventní, Žabinec) směrem k Velehradu
  • dobrodružnější mohou navštívit největší terarijní expozici na Moravě – Terárium Modrá (vedle Archeoskanzenu směrem na Velehrad). Vstupné: dospělí 80 Kč, děti od 6-18 let 60 Kč, rodina 200 Kč. K vidění jsou zástupci jedovatých hadů, anakonda, krajty, kajman, kobra, varani, kajmanka, štíři, žáby a další.

zdroj: archeoskanzen.cz, kudyznudy.cz, zivavodamodra.cz, skanzen-terarium.cz

zdroj obrázků: archeoskanzen.cz, zivavodamodra.cz

Lukáš Žaludek

Autor je konzultant/auditor podnikové ekologie. Zajímá se o příležitosti v udržitelném rozvoji, certifikacích a vzdělávání.

X