21. 10. 2021

Primark, jeden z největších „fast fashion“ řetězců v Evropě, se zavázal, že do roku 2030 bude vyrábět veškeré své oblečení z recyklovaných nebo „udržitelněji získaných“ materiálů.

Prodejce, u kterého si můžete koupit např. rifle již od 200 Kč ale uklidňuje zákazníky, že na cenu to nebude mít vliv. „Věříme, že udržitelné oblečení by nemělo být považováno za prémiové, které si může dovolit pouze menšina,“ řekl generální ředitel Paul Marchant.

V současnosti je z recyklovaných nebo udržitelnějších materiálů zhruba 25 % oblečení, které Primark vyprodukuje.

Jak funguje FAST FASHION a co s tím?

Greenpeace International tuto informaci přivítal s nadšením. I přes to ale varovali, že termín udržitelnost je velmi široký a může zahrnovat mnohé praktiky, které s udržitelností nemají nic moc společného. „Primark se například chlubí, že používá udržitelnou bavlnu. Nicméně stále pro její pěstování používá pesticidy a hnojiva, které ohrožují biodiverzitu, ekosystém a klima,“ tvrdí Viola Wohlgemuth z Greenpeace Německo.

Wohlgemuthová tak volá po závazku používání organické bavlny a zákazu používání polyesteru. Ten je vyráběn z fosilních paliv a při praní uvolňuje mikroplasty. Výrobci „fast fashion“ jsou také již dlouhou dobu terčem kritiky od různých organizací za to, že používají při výrobě velké množství vody a chemikálií.

Dalším negativním vlivem a plýtvání zdroji je skládkování oblečení. Jenom v Británii končí na skládkách oblečení v hodnotě zhruba tří a půl miliard korun. Pouze 12 % textilu je zrecyklováno.

Zdroj: skynews.com

Michal Gregor

Autor je podnikovým ekologem. Zajímá se o všechna témata spojená s udržitelností a ekologií.

Předchozí příspěvek

Následující příspěvek

X