22. 10. 2021

O unikátním projektu Beehive jsme vás informovali ve speciálním článku. Příběh autora, designéra Eduarda Seiberta jsme vám přinesli zde. V dnešním vydání vám zprostředkujeme možnosti a příležitosti, které nabízí Beehive pro včelaře.

Podpora včelařům

„Jakákoliv činnost je stále více globální aktivitou. Efekt motýlích křídel, tedy že jedno mávnutí vyvolá na druhé straně hurikán, platil odjakživa, ale s globální ekonomikou, internetem a celkově zvýšeným propojením všech míst na zemi je tento efekt stále intenzivnější a méně predikovatelný. Tedy v případě, že se v malé zemi uprostřed Evropy jeden člověk snaží pomoci včelám může vést k tomu, že na druhém konci planety vznikne hnutí, které zachrání včely na celé planetě. Anebo samozřejmě, také je možné, že díky tomu jiný člověk včely využije do takové míry, že na celém kontinentu vyhynou. Výsledný dopad je tak zatím stále spíše přáním, byť s nejlepšími úmysly,“ uvádí Eduard Seibert.

Způsobů, jak projekt Beehive pomáhá a bude pomáhat včelám a včelaři je tak potenciálně mnoho.

Mediální – díky tomuto projektu se mnoho lidí dozvědělo informace, které o včelách nevědělo. Včely jsou neobyčejně fascinující společenství a jejich chov je krásný a užitečný koníček. Stále více lidí si to uvědomuje a třeba i tento projekt bude tou troškou, která pomůže váhajícím lidem překlopit misky vah a rozhodnout se začít včelařit. To je první krok ke změně, demokratický způsob vytvoření společenského tlaku, způsob, jak ovlivnit situaci včelařů obecně a v širším měřítku. Cílem je, aby se projekt Beehive stal v budoucnu synonymem soběstačné udržitelné pomoci enviromentální aktivitě, ekonomického řešení ekologického problému.

Udržitelná krajina – mnoho stávajících odborníků na včelaření mluví o tom, že česká krajina je převčelená. To znamená, že má příliš velké množství včelstev na danou plochu. Podávají to tak, že bychom neměli navyšovat počty včelařů, protože naše krajina více včel neuživí. To je ale relativní ukazatel. Pokud umístíte jediné stádo ovcí na poušť, můžete s jistotou tvrdit, že krajinu obývá více ovcí, než krajina dokáže uživit. My jsme z naší krajiny udělali poušť pro včely. Cílem je vytvořit krajinu, ve kterém bude velké množství různých druhů nektarodárných stromů, keřů a bylin. Ovocné stromy jako třešně, hrušně, jabloně, neovocné stromy jako lípy, jedlé kaštany, keře jako lísky, rybízy, angrešt, kvetoucí bylinky jako dobromysl, levandule. Tato vegetace bude poskytovat dostatek potravy nejen včelám, ale i následně celému navazujícímu potravnímu řetězci, a přitom bude možné prostor ekonomicky obhospodařovat.

Finanční podpora – za každé stínítko v rámci projektu včelař získá 1000-1500 korun. To je ekvivalent 5-10 kg medu. Pokud včelstvo za sezonu vyrobí dva kusy stínítek, což je cca 30 g panenského vosku a pro včelstvo to nepředstavuje zásadní úsilí navíc, může si včelař bez ztráty na příjmu dovolit včelstvo zimovat na medu místo na cukru. Včelstva jsou tak zdravější, silnější a odolnější. Nebo v sezoně, kdy je špatná snůška medu nebude včelař finančně závislý pouze na medové produkci. Pro některé včelaře by to také mohla být motivace začít včelařit či neskončit.

Skutečnost, že projekt Beehive funguje dokládá několik spolupracujících včelařů, kteří byli i finančně podpořeni. „Doufám, že projekt Beehive bude motivovat a inspirovat další kreativní lidi, kteří tomuto projektu budou chtít pomoci anebo přijdou s jinými vlastními projekty s podobným cílem: pomoci včelám,“ dodává E. Seibert.

Autor: Eduard Seibert

zdroj obrázků: seiberteduard.com

Lukáš Žaludek

Autor je konzultant/auditor podnikové ekologie. Zajímá se o příležitosti v udržitelném rozvoji, certifikacích a vzdělávání.

X