30. 11. 2021

Eduard Seibert

Český designér, architekt, které stojí za originálním českým projektem Beehive – soubor produktů, svítidel a svící, které jsou přímo vyráběny včelami v úlech.

O tomto konceptu jste již četli v prvním díle speciálu Beehive na envimagazin.cz

„Nepovažuji se za umělce a nedělám umění. V první řadě jsem badatel. Mé výtvory jsou stavebními kameny, které přetvářejí hmotu do pocitů a emocí. Vymýšlím nástroje, se kterými si ostatní mohou dál pohrávat. Svůj ateliér nosím neustále u sebe v penálu, ale dílnu mám ve středních Čechách“ říká o své profesi Eduard Seibert.

Na začátku byla představa: „Chtěl bych navrhnout skleněné světlo, které má složitý organický tvar. K vytvoření skleněné tavenice je ale potřeba voskový model, je možné použít 3D tisk pro jeho výrobu? A proč vlastně používat sklo? Světlo prochází i voskem, ten navíc voní a je mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí! Počkat! Vždyť existují profesionálové v oblasti 3D tisku voskem, včely! Pojďme spolupracovat, včely opravdu zoufale potřebují pozornost a my musíme přestat podceňovat jejich důležitost. Dejme jim práci, respektujme jejich potřeby, oceňme jejich uměleckých schopnosti,“ komentuje svou inspiraci Eduard Seibert.

Akademické zázemí

Široký zájem Eduarda Seiberta o architekturu, design, umění dokládají domácí i zahraniční zkušenosti z univerzit mezi které patří:

  • Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, ateliér skla
  • Technická univerzita v Liberci, architektura a urbanismus
  • Královská dánská akademie umění, ateliér skla, Kodaň

Ocenění

Prague design week 2020 (1. místo v kategorii nejlepší produkt; 3. místo v kategorii návštěvnické hodnocení)

Výstavy

  • Muzeum moderního umění, Coburg, Německo, 2020
  • Muzeum Grønbechs Gård, Dánsko, 2020
  • Czech design week, 2019, 2020

zdroj: seiberteduard.com

zdroj obrázků: seiberteduard.com, praguedesignweek.cz

Lukáš Žaludek

Autor je konzultant/auditor podnikové ekologie. Zajímá se o příležitosti v udržitelném rozvoji, certifikacích a vzdělávání.

X