21. 10. 2021

Všichni se s nimi setkáváme při každém nákupu, ovšem ne každý dokáže jednoznačně interpretovat jejich význam. Přitom by mohly hrát roli v rozhodování, zda daný produkt koupit či nikoli.

Nahlédněte s námi do světa nejpoužívanějších symbolů na obalech potravin.

FAIRTRADE

Tato značka se v poslední době dostává do povědomí stále většího počtu lidí. Je hodně vidět nejen na produktech v obchodě, ale i na sociálních sítích. Jak název napovídá, zaručuje dodržování pravidel spravedlivého obchodu. Mezi nejdůležitější zásady patří zajištění odpovídající ceny, dobré pracovní podmínky pro zaměstnance firem, eliminace dětské práce a podpora produkčních postupů, které jsou v souladu s udržitelností.

KLASA

Značka Klasa je produktem Ministerstva zemědělství a nesou ji české výrobky, které mají v některých svých vlastnostech nadstandardní kvalitu. Jaká konkrétní vlastnost to je ovšem není specifikováno. Na trhu figuruje již od roku 2003.

ČESKÁ POTRAVINA

Další značka vytvořena Ministerstvem zemědělství. Její použití je pro výrobce dobrovolné a označuje potraviny vyrobené z našich lokálních surovin. U jednosložkových potravin musí být obsah těchto surovin 100 %, u vícesložkových stačí 75 %. Dostáváme zde garanci původu, ale ne kvality.

ČESKÝ VÝROBEK

Označení pro výrobky pocházející z ČR s většinovým obsahem českých surovin. Tyto výrobky musí splňovat i některé požadavky na kvalitu, hlavní úlohu ale opět hraje původ. Značku uděluje Potravinářská komora ČR na dobu 3 let.

REGIONÁLNÍ POTRAVINA

Logo pro tradiční výrobky z jednotlivých krajů ČR vyráběné většinově z lokálních surovin (alespoň
70 %)
. Certifikace se dá získat zdarma úspěchem v krajských soutěžích. Některé regiony mohou mít dokonce vlastní značky, které zajišťují i ekologickou produkci. Tyto spravuje Asociace regionálních značek. Vlastní symboly má např. Haná, Jeseníky nebo Polabí.  

EUROLIST

Jedná se o systém Evropské unie pro označování veškerých produktů ekologického zemědělství, které mají svůj původ na území EU. Kromě samotného obrázku musí nést produkt ještě kód pro organizaci, která výrobek schválila a informaci o tom, zda suroviny pochází z EU či nikoli.

BIOZEBRA

Česká národní značka pro naše bioprodukty (myšleno potraviny i ostatní). Pro bioprodukty z dovozu není povinná, ale v případě zájmu je možné si udělat certifikát, projít kontrolou a pak je možné logo použít i na ně. 

DEMETER

Toto logo patří k těm méně známým a najdeme ho na potravinách vyprodukovaných tzv. biodynamickým zemědělstvím. Produkce tohoto typu je charakteristická důrazem na propojení rostlinné a živočišné výroby a prací s léčivou silou ekosystémů. S jiným úhlem pohledu bychom to mohli nazvat i filozofickým směrem. Demeter je systém platný mezinárodně a pro získání certifikátu je nutné splnit velmi přísné podmínky.

Jan Fila

autor článku

zdroj: lovime.bio

zdroj obrázků: fairtrade-cesko.cz, zpravy.aktualne.cz, designportal.cz, regionalnipotravina.cz,  encyklopedie.biooo.cz, eagri.cz, demeter.fr, pixabay.com  

ENVIMAGAZIN.CZ

Populárně naučný online portál specializující se na témata udržitelného rozvoje, životního prostředí a ekologie.

X