9. 5. 2021

Papež František v sobotu vyzval země, aby usilovaly o nulové emise uhlíku, a zavázal Vatikán – nejmenší stát na světě – k dosažení cíle do roku 2050.

František, který se v oblasti životního prostředí angažuje od svého zvolení v roce 2013, řekl na klimatickém summitu OSN, že městský stát o rozloze 108 hektarů obklopený Římem se bude snažit bojovat proti změně klimatu.

„Současná pandemie a změna klimatu, které jsou nejen environmentálně relevantní, ale také eticky, sociálně, ekonomicky a politicky, ovlivňují především životy nejchudších a nejkřehčích,“ uvedl ve videu k summitu.

„Kromě přijetí některých opatření, která již nelze odložit, je zapotřebí strategie ke snížení emisá na nulu,“ uvedl papež František.

Prohlášení Vatikánu uvádí, že městský stát postupuje vpřed s plány na nahrazení všech svých vozů se spalovacím motroem elektrickými nebo hybridními vozidly. Uvedl, že Vatikán, který začal instalovat solární panely v roce 2008 a v loňském roce zakázal plastové tašky na jedno použití, nyní recykluje 65 % svého odpadu a v roce 2023 má dosáhnout 75 %.

František také důrazně podpořil Pařížskou dohodu o omezení globálního nárůstu teplot a uvedl, že je smutný rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od ní. Dlouho ale smutnit nemusí, jedním z prvních úkolů Bidena je znovu se připojit k této dohodě.

Zdroj: Vatican News

Michal Gregor

Michal Gregor

Autor je podnikovým ekologem. Zajímá se o všechna témata spojená s udržitelností a ekologií.

X