22. 10. 2021

Při čtení titulku jste byli možná právem překvapeni. Jak tedy souvisí nejnebezpečnější práce na světě se záchranou životního prostředí?

Mnozí z vás tráví letní dovolenou v Chorvatsku, někteří dobrodruzi a cestovatelé naopak míří za krásami přírody do jiných balkánských zemí jako např. Bosna a Hercegovina nebo Černá Hora. Tyto země a zejména jejich životní prostředí si prošlo v 90. letech 20. století válkou, která poznamenala život ve městech i na venkově. Nedílnou součástí takového válečného konfliktu jsou i následky v podobě min a dalších nástražných výbušných systémů. Úchvatná krajina, hory, husté lesy, pole skrývají smrtelné nebezpečí a výrazným způsobem ovlivňují životy místních obyvatel.

Humanitární organizace Norwegian People’s Aid se snaží ochránit obyvatele postižených zemí před nástražnými výbušnými systémy. Svou činností nikoliv teoreticky, ale prakticky pomáhá a rehabilituje životní prostředí.

  • od r. 1992 – vyčistili 1 bilion m2 území
  • odstranili 2 miliony min a jiných výbušnin
  • to vše ve 40 zemích světa

Odstranění minového pole je mimořádně náročný úkol. V praxi se nejčastěji využívají odminovací dálkově ovládané stroje, které však mohou způsobit degradaci půdy a lze je použít pouze v přístupném terénu. Druhým způsobem vyhledání a odstranění min je lidská síla, která sice nepoškodí životní prostředí, avšak tato činnost je velmi pomalá a nebezpečná.

Praxe ukázala, že samotným zbavením krajiny min a jiných výbušných systémů práce nekončí. Je důležité se věnovat i sekundárním důsledkům, neboť dříve kontaminované území opět osídlí lidé, a to s sebou přináší zvýšení odlesňování krajiny, nárůst pytláctví atd. Řešení jednoho problému může způsobit problém druhý. Země, které postihly válečné konflikty jsou v nelehké situaci a krajina, životní prostředí bývá opomíjeno. Navzdory tomu je důležité udělat „první krok“ – dát impulz ke změně správným směrem.

Jak vypadá práce odminovačů?

Dobrovolníci z Norwegian People’s Aid pracují v prostředí, které se na první pohled neliší od toho našeho. Tito odvážlivci jsou první, kteří mají zájem pomáhat životnímu prostředí a riskovat přitom vlastní život. Nahlédněte, jak vypadá tato extrémní práce za záchranu „půdy pod nohama“.

zdroj: npaid.org
zdroj obrázků: npaid.org; iStock/ursusarctos

ENVIMAGAZIN.CZ

Populárně naučný online portál specializující se na témata udržitelného rozvoje, životního prostředí a ekologie.

X