21. 1. 2022

Nových aut je nedostatek, čekací lhůty se počítají od šesti měsíců výše a ojetiny zdražují. Firmy, rodiny i jednotlivci proto hledají způsob, jak si rychle a efektivně zajistit vůz, když chtějí na výlet nebo potřebují na nákup či služební cestu. I proto se stále častěji obrací na carsharingové společnosti. U těch, které fungují v režimu pevných parkovacích míst nebo zón, jeden sdílený vůz nahradí průměrně 15 individuálně vlastněných aut. Například první český carsharing Autonapůl přičítá 10-15% podíl nových registrací právě situaci na automobilovém trhu.

„Už na jaře jsme zaznamenali znatelný nárůst počtu registrací uživatelů, který stále trvá. Zjišťujeme přitom, že nárůst tvoří také lidé a firmy, jež v současné době čekají na nový vůz, nechtějí investovat do zdražujících ojetin nebo se bojí závazku v podobě operativního leasingu. Nikdo neví, jestli a kdy přijdou další omezení pohybu a sdílená auta tak představují pružné řešení rodinné či firemní mobility, která ale uživatele k ničemu dlouhodobě nezavazuje,“ vyjmenovává důvody části nově registrovaných sdílníků ředitel společnosti Autonapůl.

Carsharingové družstvo si zakládá na tom, že pravidelně obměňuje svůj vozový park, aby jeho uživatelé jezdili v co nejnovějších autech. Letos ale i jeho plány překazila situace na trhu. Společnost v minulých letech po každoročně silné letní sezóně nejstarší auta odprodala, na podzim zmenšila flotilu a další auta pořizovala na jaře následujícího roku.

Autonapůl provozuje po celé republice flotilu zhruba osmi desítek sdílených aut různých kategorií, od malých městských vozů, přes úsporná rodinná kombi po osobní dodávky či elektromobily včetně ikonické Tesly S. Působí v Praze, Brně, Pardubicích, Hradci Králové, Liberci, Plzni, Ostravě, Olomouci a Českých Budějovicích. Podrobnosti o výhodách a podmínkách prvního českého carsharingu Autonapůl jsou na www.autonapul.cz – například cestující Českých drah mohou své ČD body využít jako slevu na služby tohoto carsharingu.

zdroj: tiskový zpráva Autonapůl

zdroj obrázků: facebook.com/autonapul

ENVIMAGAZIN.CZ

Populárně naučný online portál specializující se na témata udržitelného rozvoje, životního prostředí a ekologie.

X