11. 6. 2021

Tento článek je součástí projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko

Plánujete cestu do Liptovského Mikuláše? Hledáte zajímavou atrakci, cíl, který zde navštívit? Máte rádi přírodu a vše kolem ní?

O muzeu

Slovenské muzeum ochrany přírody a jeskyňářství je unikátní, moderní instituce se spoustou zajímavostí pro malé i velké návštěvníky.

  • 2 expozice
  • 1400 m2 výstavní plochy
  • přes 300 druhů minerálů

Expozice v suterénu budovy nese název Kras a jeskyně Slovenska a představuje fenomén krasu ve všech souvislostech – od hydrologie přes ochranu jeskyní až po činnost člověka a vnímání tmy, ticha. Návštěvník může relaxovat u naučných filmů nebo si prohlédnout exponáty. Součástí je taktéž expozice věnovaná historii budovy muzea a instituce jako takové.

Další poschodí je věnované chráněné přírodě Slovenska a ukazuje rozmanitost biodiverzity a její ochrany. Expozice je jedinečná ve svém rozsahu a interaktivitě, návštěvník má možnost vnímat všemi smysly celou výstavu. Zároveň je kladen mimořádný důraz na osvětu, vzdělávání a člověk si má možnost uvědomit na základě praktických důkazů, že o život na Zemi je třeba pečovat.

Podkroví budovy navazuje na chráněnou přírodu Slovenska s důrazem na člověka, hory, NATURU 2000. Expozice vás seznámí s jednotlivými hospodářskými, volnočasovými aktivitami člověka, které měly a mají vliv na krajinu a přírodu. Z těch tradičních např. lesnictví, dřevařství, zemědělství, včelařství. Z těch současných např.: turistika, horolezectví nebo skialpinismus.

Na závěr je možnost navštívit rozhlednu, ze které je dechberoucí výhled na dominanty města Liptovský Mikuláš nebo typické panorama TANAPu.

Zajímavost: „Unikátnym predmetom svetového významu je kostra pachypleurosaura. Ide o prvú nájdenú kostru štvornožca z druhohôr a súčasne najstaršieho známeho stavovca (obratlovce) z územia Slovenska“.

Návštěvnické informace

Otevírací hodiny: v pracovní dny od 9 – 17 hod. (v úterý do 15 hod.). O víkendu od 11 – 18 hod.

Vstupné: dospělí 8 €; žáci, studenti, ZTP, senioři 4 €; rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 18 €; děti do 4 let zdarma

Virtuální prohlídka

Máte zájem o malou ochutnávku toho, co vás čeká?

zdroj: smopaj.sk

zdroj obrázků: smopaj.sk, facebook.com/smopaj

Lukáš Žaludek

Autor je konzultant/auditor podnikové ekologie. Zajímá se o příležitosti v udržitelném rozvoji, certifikacích a vzdělávání.

X