21. 9. 2021

Jste milovníci zajímavých knih? Máte blízko k opeřeným zástupcům přírody? Jaké to je být ptákem?

O knize

V nakladatelství Kazda vyšla kniha Ptačí smysl s podtitulem Jaké je to být ptákem. Nahlédnete díky ní do světa těchto opeřených tvorů.

  • 272 stran
  • 5/5 hodnocení
  • 295 Kč (tištěná kniha), 236 Kč (e-kniha)

V předmluvě autor vysvětluje, že je knížka o tom, jak ptáci vnímají svět a že čerpá z celoživotního ornitologického výzkumu a z přesvědčení, že soustavně podceňujeme, co se děje v ptačí hlavě. „Už teď víme docela hodně a jsme připraveni na další objevy. Je to příběh o tom, jak jsme se dostali až sem a co přinese budoucnost,“ píše dále. V této souvislosti bych ráda poznamenala, že originál knihy spatřil světlo světa v roce 2012 a bylo by velmi zajímavé sledovat, co se od té doby změnilo.

Jednotlivé kapitoly knihy se, jak název napovídá zaměřují na smysl: Tim Birkhead začíná zrakem, sluchem, pokračuje hmatem, chutí a čichem a v závěru se zabývá velmi zajímavým magnetickým smyslem a emocemi.

Ptačí smysl je dílem odborníka, což se na několika místech projevuje. Rozhodně ví, o čem mluví a má co říct, ale občas se mi zdálo, že až moc odskakoval. Své vlastní zkušenosti prokládal s výzkumy, až se kniha mnohdy hůře četla. Je populárně naučná, ale oproti jiným jako je například Genialita ptáků alespoň za mě vyžadovala mnohem více pozornosti. V tomto ohledu bych uvítala výraznější členění textu, alespoň nějaké podnadpisy, a především více nákresů. Ty se nachází jen na začátku kapitoly a musím přiznat, že jsem se na ně vždy velmi těšila a že se ilustrátorce Katrině van Grouw opravdu povedly.

Tim Birkhead je přední světový ornitolog, profesor na univerzitě v Sheffieldu a autor úspěšných knih ověnčených řadou cen. Při jejich psaní čerpá ze svých bohatých vědomostí, které získal celoživotním studiem ptáků.

Zajímá vás ptačí svět?

Objevte i další tituly z opeřeného zvířecího prostředí od Nakladatelství KAZDA.

zdroj: článek byl převzat z webu knihykazda.cz

zdroj obrázků: knihykazda.cz

reklama

Lukáš Žaludek

Autor je konzultant/auditor podnikové ekologie. Zajímá se o příležitosti v udržitelném rozvoji, certifikacích a vzdělávání.

X