21. 10. 2021

Podle nového výzkumu byly ve sněhu poblíž vrcholu Mount Everestu objeveny mikroplasty. Polyesterová, akrylová, nylonová a polypropylenová vlákna byla přítomna ve vzorcích shromážděných z několika různých míst.

Ty ze vzorku, který byl odebrán 8 440 metrů nad mořem predstavují nejvýše zaznamenané mikroplasty na Zemi. Doktor Imogen Napper, hlavní autor studie uvedl: „Mikroplasty jsou generovány řadou zdrojů a mnoho aspektů našeho každodenního života může vést k tomu, že se mikroplasty dostanou do životního prostředí. Za posledních několik let jsme je našli ve vzorcích shromážděných po celé planetě – od Arktidy, řeky až po nejhlubší moře.“

Kamkoliv lidé jdou, zanechávají otisk a ten není vždy pozivitní.

Studie byla publikována v časopise One Earth, její tvůrci jsou vědci z University of Plymouth ve spolupráci s kolegy z Velké Británii, USA a Nepálu. Tvrdí, že zmíněné materiály se používají k výrobě vysoce odolného outdoorového oblečení běžně používaného horolezci, stejně jako stany a šplhací lana. Je však také možné, že plasty mohly být transportovány z nižších nadmořských výšek extrémními proudy větrů.

Největší množství – 79 mikroplastových vláken na litr sněhu – bylo nalezeno v základním táboře, kde se různé expedice zdržují až 40 dní. Avšak další stopy mikroplastů byly nalezeny také v táborech 1 a 2 na horolezecké cestě. V „zóně smrti“ bylo zaznamenáno 12 mikroplastových vláken na litr sněhu.

Michal Gregor

Autor je podnikovým ekologem. Zajímá se o všechna témata spojená s udržitelností a ekologií.

X