12. 6. 2021

Hledáte inspiraci na výlety českou krajinou? Prověřené túry od profesionálů z AOPK?

Pojďte s námi do přírody

Unikátní projekt Agentury ochrany přírody a krajiny vás provede po těch nejzajímavějších stezkách, trasách v chráněných krajinných oblastech České republiky.

„To, že si lidé přednostně ke svému pobytu vybírají chráněná území přírody, není náhoda. Málokdo zvolí neděli v kukuřičném lánu u transformátoru třeba před stínem hlubokých lesů či dalekými výhledy v horách. Tipy na výlety i akce postupně doplňujeme, aby si návštěvníci měli z čeho vybírat. Chceme představit území nejrůznějšího charakteru, aby bylo vidět, jak je naše příroda rozmanitá. Rádi bychom, aby se také dozvěděli, co dělat proto, aby taková zůstala i v budoucnu,“ doplňuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Nahlédněte do mapy výletů

Vím, kam jdu

Ohleduplný turista

Zodpovědný návštěvník, výletník se při svých výpravách řídí základními pravidly:

  • „Chráním přírodu a vše, co poskytuje. Většinou nevadí, když si natrhám lesní plody pro svou potřebu. Neničím okolí, netrhám květiny a nezabíjím nic živého. Odnáším si jen zážitky a obrázky. Pohybuji se přednostně po svých“.
  • „Respektuji navštívené místo a jeho obyvatele. Respektuji omezení v chráněném území. Vnímám a jsem ohleduplný k přírodě i místním obyvatelům. Neruším hlukem, světlem ani svou přítomností, nepřekážím. Chovám se tak, abych nerušil zážitek ostatním návštěvníkům. Svého psa mám vždy pod kontrolou.“
  • „Nezanechávám po sobě stopy. Vše, co jsem si do přírody s sebou přinesl, si též odnáším. Když potřebuji na záchod, nezůstávají po mně viditelné stopy. Navštívené místo zanechávám tak, jak jsem ho našel.“

zdroj: AOPK.cz, MŽP.cz

zdroj obrázků: AOPK.cz, České středohoří, Jan Watzek

Lukáš Žaludek

Autor je konzultant/auditor podnikové ekologie. Zajímá se o příležitosti v udržitelném rozvoji, certifikacích a vzdělávání.

Bitcoin
Předchozí příspěvek

X