9. 5. 2021

Podle údajů Evropské komise, více jak 80% mořského odpadu tvoří plasty. Rozložení plastového brčka trvá až několik stovek let. Zajímá vás, kam tedy brčko putuje, když s ním my skončíme? Rádi byste věděli, jaké jsou alternativy plastových brček?

 Co se s plastovým brčkem děje?

V tom lepším případě se brčko hodí do kontejneru s plastem k recyklaci. Ale opravdu jde tak malý kus plastu recyklovat? Některé zdroje uvádějí, že stroje na recyklování nemají dostatečnou jemnost na to, aby tak malé brčko uchopily a vytřídily je. Dále se tvrdí, že plastová brčka jsou tak lehká, že na přetvoření do jiného plastového výrobku je jich potřeba velké množství. Tedy se jejich recyklace ekonomicky nevyplatí. Navíc, v České republice sice krásně třídíme, ale reálně se recykluje pouze 34% vytříděného odpadu.

Takže co se s brčky děje, když se nemohou recyklovat? Bohužel se brčka dostanou do směsného odpadu, odkud pak putují na skládky a do spaloven. Evropský odpad se velmi často odváží do asijských zemí, ale už ani tam se jejich zpracování nevyplatí. Proto se stávají “nehody”, během nichž brčka spolu s dalším odpadem skončí v oceánech, řekách a mořích. Jelikož jsou brčka velmi malá a lehká, snadno se stávají součástí mořského ekosystému a ohrožují tak mořský život. To není nic, co by bylo smysluplně uvažujícímu člověku příjemné.

Alternativ víc, než byste čekali

Že se bez brčka neobejdete? Nezoufejte, existuje spousta super eko zelených alternativ. Ale pozor! Ne všechny alternativy jsou lepší než plastová brčka. Je třeba se nad výběrem toho pravého brčka pro Vás trochu zamyslet. Brčka můžeme rozdělit do dvou kategorií, jednorázová a znovupoužitelná. Obecně lze říct, že všechna znovupoužitelná brčka jsou přijatelnější než brčka plastová, i když každé má své mouchy. Hůř jsou na tom brčka jednorázová. Nemusí být lepší než plastová, i přesto, že se tváří super ekologicky.

Znovupoužitelná brčka

Skleněná brčka

Skleněná brčka jsou v Česku nejlepší alternativou pro brčka plastová. Jejich výhody jednoznačně převažují nad negativy. Jedinou nevýhodou skleněných brček je, že se můžou rozbít snadněji než ostatní zmiňovaná znovupoužitelná brčka. Avšak, jsou dostatečně odolná a jen tak se při běžné manipulaci nerozbijí. Pozitiva těchto brček jsou však mnohem důležitější. Skleněná brčka jsou recyklovatelná, když doslouží svému účelů, můžete je hodit do kontejneru na sklo.

Nerezová brčka

Nerezová brčka jsou u spotřebitelů velice oblíbená. Ptáte se proč? Vypadají dobře, a hlavně nejdou rozbít. Mají však své nevýhody. Přesto, že se kov dá recyklovat, stále je v ČR velký nedostatek kontejnerů na třídění kovu. Proto se většina lidí rozhodne hodit brčko do směsného odpadu, když doslouží svému účelu. Kovová nebo nerezová brčka nejsou průhledná, tedy v nich nejsou vidět nečistoty a může se v nich držet plíseň. Většina kovových brček není vyrobena v ČR, dováží se zejména z Asie, proto zanechávají vysokou ekologickou stopu. Nedají se s ním pít horké nápoje, protože brčko zteplá díky jeho vodivosti. Nerezová brčka mají však i své výhody. Lze je mýt v myčce na nádobí. Výhodou těchto brček je, že se dají používat stále dokola. Nerozbijí se. A pokud jsou od ověřeného výrobce, můžete si být jisti, že nebudou uvolňovat škodlivé látky.

Bambusová brčka

Bambusová brčka jsou fajn. Za jejich největší pozitivum se dá považovat fakt, že jsou organického původu, tedy se rozloží mnohem dříve než jiné materiály. Jelikož jsou ze dřeva, nelze je rozbít. Nepřebírají teplotu nápoje, ale přesto se nedoporučuje s nimi pít velmi horké nápoje. Bambus je plevel, roste velmi rychle. Díky tomu brčka nebo jiné výrobky z bambusu nezpůsobují plošné kácení pralesů, jako se to děje kvůli jiným plodinám.

Bambusová brčka se dováží z Asie, tedy bohužel zanechávají vysokou ekologickou stopu. Proto zde veškerá ekologie ztrácí svůj účel. V brčkách nejsou vidět nečistoty a hůř se z nich pije, jelikož nelze regulovat jejich průměr. Také nejdou mýt v myčce na nádobí. Velmi rychle se opotřebují a musí se vyměnit za nové.

Silikonová brčka

Silikonová brčka nejsou moc rozšířená, přesto se o nich sluší zmínit. Každá hospodyňka totiž ví, že silikon je v kuchyni dobrým pomocníkem. Skvělé na silikonových brčkách je, že jsou také znovupoužitelná – stejně tak, jako ostatní brčka v tomto článku. Jsou měkká a poddajná, nelze je rozbít a proto se doporučují i dětem. Zjistěte si však, kde byla silikonová brčka vyrobena. U ověřeného výrobce se Vám nemůže stát, že koupíte silikonové brčko obsahující škodlivé látky. Silikonová brčka lze mýt v myčce, jejich mytí je však obtížné, jelikož nejsou průhledné a jsou měkké. I kartáčkem se špatně vyčistí. Silikon bohužel nejde recyklovat, jakékoliv výrobky z něj tedy skončí na skládkách, spalovnách či v mořích. Další nevýhodou je, že se silikon se také většinou dováží ze zahraničí.

Autor článku: Kateřina Lenochová, Steeblo.cz

zdroj: trideniodpadu.cz, idnes.cz, recyclebank.com, europa.eu

zdroj obrázků: Steeblo.cz, canva.com

Profilový obrázek

ENVIMAGAZIN.CZ

Populárně naučný online portál specializující se na témata udržitelného rozvoje, životního prostředí a ekologie.

X