1. 3. 2021

Elektronický odpad představuje rostoucí problém a ve světě se začíná objevovat názor, že výrobci by měli tato zařízení pronajímat, čímž by se zvýšila míra recyklace.

Každý rok vycházejí nové modely notebooků, telefonů, tabletů, televizí a dalších elektronických zařízení, které jsou zase o kousek rychlejší a dokonalejší. Dychtiví zákazníci touží po nejnovějším modelu a své staré zařízení většinou končí na skládkách po celém světě.

Dle organizace Global E-Waste Monitor, jsme v roce 2019 vygenerovali rekordních 53,6 milionů metrických tun elektronického odpadu. Kromě samotného velkého množství starých zařízení představují problém toxické chemikálie jako je rtuť, které elektronika obsahuje. Tyto látky se pak ze skládek mohou dostávat do okolního prostředí.

Přesun odpovědnosti ze spotřebitele na výrobce

Pokud by si výrboci ponechali ve vlastnictví svá zařízení a spotřebiteli je jenom pronajímala, břemeno recyklace by se tak přesunulo právě na výrobce. Problém je v tom, že většina spotřebitelů neví jak recyklovat takové zařízení nebo to jednoduše nedělají.

V roce 2019 se zrecyklovalo pouze 17,4 % elektronického odpadu (asi 9,3 milionu tun). Ve velké míře to proběhlo u recyklačních zařízeních, která fungují nezávisle na výrobcích. Problém je i v samotné recyklaci, která není zrovna jednoduchá. Výrobci nemají žádnou motivaci, aby dělali takové výrobky, které by se snadno demontovali a byl by jednodušší přístup k materiálům.

Nová zařízení je totiž někdy takřka nemožné rozebrat bez použití speciálních nástrojů a i díky tomu končí drahé kovy na skládkách.

U některých produktů se však již nyní ukázalo, že leasingové modely mají dobrý obchodní smysl. Japonská elektronická společnosti Canon má vlastní systém pronájmu velkých kancelářských tiskáren. Podobné služby nabízejí i Hewlett-Packard a Xerox.

Po skončení služby vezme Canon použitou tiskárnu zpět, renovuje ji pro dalšího zákazníka nebo, pokud již není funkční, odešle ji do specializovaného závodu, kde je rozebrána do poslední části. Tyto díly jsou poté znovu použity při opravách jiných strojů. Dle slov manažera společnosti Canon Andyho Tomkinse tak společnost získá zpět až 80 % materiálu, který může znovu využít.

Hodnota kovů, které obsahují skládkované elektonické zařízení, se odhaduje na 47 miliard €. Část z nich tvoří i zlato a koblat, které jsou stále vzácnější právě pro jejich využití v elektronice. Změna odpovědnosti na výrobce by tak mohla dávat smysl. A nebo tkví větší přinos v omezení stále vycházejících nových a nových modelů a osvěta mezi lidmi, jak recyklovat starou elektroniku?

Zdroj: DW.de

Michal Gregor

Michal Gregor

Autor je podnikovým ekologem. Zajímá se o všechna témata spojená s udržitelností a ekologií.

X