12. 6. 2021

V dnešní době jsme zahrnuti velkým množstvím produktů přírodní kosmetiky. Ze všech stran jsou na tyto produkty kladeny specifické požadavky. Ale jaké požadavky by vlastně měla naplňovat udržitelná kosmetika?

Výše uvedenou otázku si pravděpodobně klade většina uživatelů přírodní kosmetiky. Ať jsou to vegani, příznivci minimalismu nebo zero waste. Pro všechny tyto skupiny je jedna věc společná – odpovědnost vůči planetě a vyhledávání a praktikování prvků udržitelnosti v každodenním životě.

Abychom dokázali rozeznat udržitelnost kosmetiky, může nám k tomu pomoci několik ukazatelů, díky kterým jsme schopni velice rychle vyhodnotit, zda je produkt udržitelný nebo není. Jaké požadavky by tedy měla splňovat udržitelná kosmetika?

Obalový materiál

Nesuď knihu podle obalu, jenže obal je často to, co nejvíce prodává. Pro splnění udržitelných parametrů je ale důležité, z čeho je tvořen. Nejlepší variantou je bezobalový produkt. Bohužel v případě kosmetiky to není tak jednoduché.

Pokud je to možné, kupujte kosmetiku ve skle. To je totiž velmi dobře recyklovatelná surovina, kterou lze mnohonásobně využít. Dobrou alternativou jsou pak recyklované PET a HDPE obaly, jednoduše řečeno plasty. Konkrétně tyto dva druhy se dají dobře recyklovat a díky mnoha certifikacím nedochází téměř k žádnému přenosu agresivních chemických látek ve finálních plastových produktech. Trendem poslední doby je i tzv. zelený polyetylén (Green PE). Ten se získává zpracováním cukrové třtiny a vlastnosti jsou totožné jako u jeho “sourozence” vyrobeného z ropy. Nejvhodnější variantou stálě zůstává koupě bezobalového prodktu, ovšem v tomto případě je výběr kosmetiky značně omezený, např. pouze na produkty jako šampon a mýdlo).kam

Složení

Nejpodstatnější částí kosmetiky je její složení. A v tom už se většina kupujících ztrácí a nerozumí mu. Existují však jednoduché způsoby, jak si škodlivost použitých surovin v produktu ověřit. Například díky knize od Víta Syrového, který vytvořil příručku s více než 1 470 kosmetickými ingredienci. V ní se dozvíte, jak kosmetické prostředky působí na naše tělo a přírodu. Další alternativy jsou různé aplikace v mobilu nebo webové stránky.

Dalším aspektem je i původ použitých surovin, jejich technologické zpracování a případné využití odpadních produktů z výroby. Při výběru byste měli preferovat produkty ekologického zemědělství a metody zpracování šetrné k životnímu prostředí.

Jiným důležitým aspektem je lokálnost surovin. Zcela určitě nepotřebujete kokosový olej z Ugandy. Dopravu za všechny potřebné materiály k výrobě je nutné připočítat k celkovému dopadu na životní prostředí.

Kupující

Posledním článkem, který může ovlivnit environmentální dopad kosmetických výrobku, jsme my sami. Odpovědná role spotřebitele je vysoce důležitá například i z toho důvodu, že užívání výrobku je přímo spojeno se spotřebou vody. Je sice příjemné, že vám sprchový gel při umývání voní, ale nedovolme, aby prodlužoval naši dobu strávenou ve sprše a tím neúměrně zvyšoval použitou vodu při sprchování. 

Správným dávkováním předcházíme vypouštění koncentrovaného přípravku do kanalizace.

Výběr udržitelné kosmetiky je tak zcela v našich rukou a zahrnuje hledání společností, které jsou transparentní ohledně používaných surovin a certifikovány například značkou GREEN BRANDS.

ENVIMAGAZIN.CZ

Populárně naučný online portál specializující se na témata udržitelného rozvoje, životního prostředí a ekologie.

X