1. 3. 2021

Bill Gates vyzval bohaté národy, aby přešly na 100% syntetické hovězí maso s cílem řešit emise skleníkových plynů, které přispívají k negativní změně klimatu.

Miliardář a filantrop ve své nové knize Jak se vyhnout klimatické změně zdůrazňuje, že je stále možné odvrátit klimatickou katastrofu, ale bude to vyžadovat významné pokroky v technologiích a změnách ve vládních politikách. Jako za jeden z pokroků považuje i syntetické maso.

Krávy chované na hovězí maso totiž významně přispívají k emisím metanu (jeden ze skleníkových plynů), který minulý rok v červenci dosáhl rekordních úrovní. Množství metanu v atmosféře totiž mezi lety 2000 až 2017 masivně vzrostlo.

Graphic showing the rise in global emissions of methane.
Globální emise metanu za poslední dvě dekády. Zdroj: Nature

Na základě toho se začal více zajímat o výrobu syntetického masa a zmínil například společnost Memphis Meats, která takové maso vyrábí. “Na chuťový rozdíl si zvyknete a časem vám začne chutnat ještě více, než pravé hovězí.”

Dále uvedl, že postupem času na to bude nutné přistoupit i u dalších druhů masa a vyjádřil naději, že přechod na rostlinné bílkoviny napomůže boji s výrony metanu, které produkuje živočišná výroba. 

Vědci tvrdí opak

Oxfordská studie nicméně tvrdí, že v laboratořích vyrobené syntetické maso se jeví jako větší zátěž pro klima, než současná stáda skotu. Jak je to možné? Je pravda, že při výrobě syntetického masa by došlo ke snížení emisí metanu, ten ale zůstává v atmosféře po dobu zhruba dvanácti let. Kdežto oxid uhličitý může v atmosféře přetrvat po tisíciletí. A právě CO2 vzniká v laboratorním procesu při výrobě “masa”. Produkce umělého masa by tak v dlouhodobém měřítku škodila klimatu více, než krávy na pastvě.

Avšak i přesto vědci dodávají, že vysoká spotřeba hovězího masa je nekompatibilní s našimi klimatickými cíli a nejlepším a nejjednodušším řešením by mohla být jeho snížená konzumace. V průměru sní každý Čech ročně 8,7 kg hovězího masa.

Káže Gates vodu a pije víno?

Bill Gates se v poslední době ke změně klimatu vyjadřuje i na svém Twitteru. Často zmiňuje, že je potřeba zastavit emise z výroby elektřiny, výroby potravin, průmyslové výroby, dopravy, vytápění a klimatizací.

Přitom ten samý Bill Gates investoval miliardy dolarů do společnosti vyrábějící soukromé tryskáče a vlastní 242 000 akrů půdy v USA. Nehledě na to, že Gates nemá žádnou skutečnou kvalifikaci ani zkušenosti v oblasti změny klimatu. Je dobré, že se jako vlivný člověk zajímá, ale své postavení pravděpodobně jenom využívá ke zvýšení svých zisků.

Michal Gregor

Michal Gregor

Autor je podnikovým ekologem. Zajímá se o všechna témata spojená s udržitelností a ekologií.

X