21. 9. 2021

Británie v srpnu obnovila provoz zastaralé uhelné elektrárny West Burton A kvůli nedostatečné rychlosti větru, který roztáčí turbíny na severu Británie.

Uhelná elektrárna má být vyřazena z provozu už příští rok, ale prozatím slouží jako záloha pro případ zvýšené poptávky po elektřině. A v dnešních dnech se její elektřina vyrobena z uhlí náramně hodí. Nedostatečná rychlost větru totiž nedokáže roztočit větrné turbíny na severu Británie. Bylo tak nutné obnovit provoz této elektrárny, aby zajistila stabilitu sítě. Mluvčí společnosti EDF, která elektrárnu provozuje, uvedl: „Dva bloky pomohly vyvážit britskou síť tak, aby byla zajištěna bezpečnost dodávek.“

Pohled na uhelnou elektrárnu West Burton. Zdroj: Skynews.com

Využití uhelných elektráren k vyvážení sítě není ničím neobvyklým. V budoucnu to ale nebude možné, jelikož se Velká Británie postupně zbavuje závislosti na fosilních palivech. V současnosti jsou do britské sítě napojeny pouze dvě uhelné elektrárny. Jedná se o West Bruton a Ratcliffe-on-Soar. West Burton končí příští rok, Ratcliffe v roce 2024.

K obnovení provozu ale přispěla ještě jedna věc – vysoké ceny zemního plynu. Je tedy levnější znovu spustit starou neekologickou elektrárnu.  

V britském energetickém mixu představovalo uhlí před pěti lety 25 procent vyrobené elektřiny, vloni to bylo pouze 1,6 procenta. Podle stanice BBC by však díky vysokým cenám zemního plynu mohlo využití uhlí ve výrobě elektřiny vzrůst. Jak to doopravdy bude však ukáže čas a připravenost sítě v Británii.

Zdroj: Skynews.com

reklama

Michal Gregor

Autor je podnikovým ekologem. Zajímá se o všechna témata spojená s udržitelností a ekologií.

X