21. 9. 2021

Kolem kryptoměny bitcoin je v mainstreamových médiích poslední dobou až příliš živo. Může za to především její momentální propad o desítky procent, z části zaviněný výrokem šéfa automobilky Tesla Elonem Muskem. Ten na svém Twitteru v květnu zveřejnil, že Tesla přestane přijímat platby v této kryptoměně, kvůli jejím dopadům na životní prostředí. 

Část jeho prohlášení mluví o tom, že se Tesla obává rychle rostoucí spotřeby fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a provádění jejich transakcí, a to zejména uhlí, které má nejhorší emise ze všech paliv. Musk dále dodává, že: „Kryptoměny jsou v mnoha ohledech dobrá myšlenka a věříme v jejich slibnou budoucnost, ale nesmí to být na úkor životního prostředí.“

Avšak když jsme se v únoru dozvěděli, že Tesla nakoupila 38 030 bitcoinů v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, nikdo z této společnosti ekologické dopady kryptoměn neřešil. Jen blázen by mohl uvěřit tomu, že to do doby oznámení o konci prodeje aut za bitcoiny, Elon netušil. Spíše si s nadsázkou myslím, že v Tesle zjistili, že globální monetární síť Bitcoin používá ke svému provozu elektřinu. Jak překvapivé… jenže pokud převážná část vašeho zisku je tvořena prodejem emisních povolenek a snažíte se přesvědčit Bidenovu administrativu, aby se elektrická vozidla kvalifikovala pro další obchodovatelné kredity (RFS) v podobném objemu, nemůžete riskovat vztahy s regulátory a s velkými, k bitcoinu nepřátelskými investory. A v tom momentě se bitcoin přestal Tesle hodit. Nicméně Tesla stále tvrdí, že neprodala jediný kus této kryptoměny.

Muskovi výroky o negativním dopadu na životní prostředí jsou zavádějící

Společnost Ark Invest se proti Muskovému tvrzení ohradila. Jeden z jejich analytiků, Yassine Elmandrja napsal: „Z našeho pohledu jsou obavy ohledně spotřeby energie bitcoinu zavádějící. Na rozdíl od konsensuálního myšlení věříme, že může být těžba bitcoinu pozitivní pro životní prostředí.“

Solární a větrná energie je sice momentálně nejlevnějším zdrojem energie, ale její slabá místa jsou především náhlé výpadky dodávky energie nebo naopak, dodání extrémního množství energie do sítě. A zde je prostor pro bitcoin jako stabilizátora celé sítě.

Musk totiž na svém Twitteru vytáhl i článek o elektrárně v Greenidge ve státě New York. Ta je údajně odpojena od sítě, ale přesto funguje na plný výkon, aby napájela farmu těžící bitcoin. Velmi brzy se ale ukázalo, že je to pouze jedna ze 121 elektráren, které byly v USA v letech 2011 až 2019 konvertovány z uhlí na moderní paroplynovou technologii snižující emise CO2 až o 75 %. Elektrárna zásobuje tisíce domácností, na každou MW si kupuje emisní povolenku (ty samé, které Tesla prodává) a v době špiček pomáhá stabilizovat síť. To vše zcela bez dotací, na rozdíl od Muskovi Tesly.

„Před těžbou bitcoinů nám v době nouze trval náběh na plný výkon až 12 hodin, dnes jsme schopni poslat do sítě až 100 MW v 60 minutách,“ říká finanční ředitel elektrárny Tim Rainey. Pro dispečery držící zuby nehty síť pohromadě je totiž čas náběhu záložních zdrojů naprosto kritický, 100 MW v minutách v pátek odpoledne je dar z nebes, v sobotu ráno, osm hodin po blackoutu, vám k ničemu není.

Pokud nechce New York skončit jako Texas či Kalifornie, bude podobné kapacity asi potřebovat. Jeho jaderná elektrárna Indian Point musela totiž kvůli aktivistům skončit k 30. 4. 2021.

Přesně tak to končí, když emoce, naivní, neinformovaný aktivismus a politická ideologie přetlačí fakta a zaženou experty do defenzívy. Těžba bitcoinů urychluje přijímání čistých a obnovitelných zdrojů energie. O tom není pochyb. A až do další návštěvy protibitcoinové opozice ve své firmě s tím souhlasí i Elon.

Paradoxem je, že v dubnu Jack Dorsey (zakladatel sociální sítě Twitter) napsal, že „bitcoiny stimulují obnovitelnou energii“, na což Musk odpovědět „Pravda“.

Jaká energie se používá pro těžbu bitcoinu?

Pravdou je, že odpověď na tuto otázku vám nikdo přesně nedá. Nedávné studie prokázaly, že roste podíl z obnovitelných zdrojů energie, jako je vodní, solární a větrná. Odhady se však velmi liší a pohybují se od přibližně 20 do 70 %. Je tomu tak zejména z toho důvodu, že těžařská síť je rozšířena po celém světě a samotní těžaři chtějí často zůstat v anonymitě.  Je těžké si tak vybrat studii, které by reflektovala reálný stav.  

Nicméně společnost CoinShares, která se zabývá správou a analýzou kryptoměn vydala v roce 2019 report, který hovoří o tom, že většina elektřiny používaná bitcoiny ve skutečnosti pochází z čistých zdrojů, jako je vítr, slunce a voda. Většina v tomto případě znamená 74,1 % energie pocházející z obnovitelných zdrojů. 

Svým způsobem by to dávalo smysl, protože spousta těžařů v Asii využívá energii z vodních elektráren převážně v období dešťů. To jde vidět i na velikosti hashratu (hashrate je měrná veličina výkonnosti v Bitcoin síti. Jednotkou je „hash/s“) v období od května do října. Čínský Sečuán se totiž v období dešťů stává rájem pro kryptoměnové těžaře, jelikož odebírají energii velmi lacino a z obnovitelných zdrojů. V říjnu roku 2020 tak bitcoinový hashrate poklesl během několika dní o více než 35 %, což bylo způsobeno koncem tohoto období. Čína navíc díky levné energii dominuje co se týče počtu těžařů.

Oblasti, kde se nejvíce těží kryptoměny. Zdroj: https://coinshares.com/assets/resources/Research/bitcoin-mining-network-june-2019-fidelity-foreword.pdf

Bitcoin ve srovnání s bankovním systémem

Články s titulky jako Bitcoin za rok spotřebuje dvakrát více elektřiny než celé Česko pochází od novinářů, kteří technologii bitcoinu nerozumí a často pouze přebírají agenturní zpravodajství. Pokud bitcoin porovnáme se současným finančním/bankovním systémem (viz obrázek níže) tak zjistíme, že zdaleka nemá vysokou spotřebu energie.

Všechny ty bankovní pobočky, kde se svítí a topí, převozy hotovosti, bankomaty, provoz stolních počítačů, serverů, tisk bankovek, ražba mincí atd. přeci spotřebují daleko více energie, než bitcoin.

Image
Porovnání spotřeby energie v GJ mezi těžbou bitcoinu, těžbou zlata a bankovním systémem. Zdroj: https://medium.com/coinmonks/why-bitcoins-energy-consumption-is-necessary-a339e6969f2b

Logicky se nabízí protiargument, že banky přece obsluhují mnohonásobně více lidí. Ano, to je sice pravda, ale pokud by měl bitcoin obsluhovat více lidí, tak to nesouvisí s jeho spotřebou. Zde se dostáváme k tzv. škálovacímu problému bitcoinu. Ten je totiž omezen počtem transakcí, které je schopen za sekundu provést. Tento problém v budoucnu budou řešit technologie v tzv. druhé vrstvě, jako je třeba Lighting Network. A tyto technologie budou mít téměř zanedbatelnou spotřebu energie. 

Zjednodušeně řečeno, aby bitcoin obsloužil stokrát více lidí než doposud, tak to neznamená, že bude mít stonásobně vyšší spotřebu. Proto jsou podobné články a studie zmíněné na začátku podkapitoly zcela irelevantní.

Hraní počítačových her na celém světě spotřebuje daleko více energie, než „provoz“ bitcoinu. A působí zde snad nějaká morální energetická policie a říká lidem, že by neměli hrát tak často hry? 

Navíc je zvláštní srovnávat Bitcoin a těžbu bitcoinu s energetickou spotřebou jednotlivých zemí. V ostatních odvětvích přeci toto srovnání taky neděláme. Kdybychom porovnali spotřebu elektrické energie všech lednic na světě, zcela určitě bychom dostali zajímavé číslo, které by převyšovalo spotřebu České republiky. A přeci nebudete říkat lidem, aby přestali používat ledničku.

Elon není hloupý…

Musk není hloupý a každý svůj krok má promyšlený. Zákaz nakupování Tesel za Bitcoin mu sice způsobil odliv fanoušků, na druhou stranu se mu pootevřelo ještě více dveří k různým dotacím, na kterých je jeho byznys tolik závislý.

A co na to samotný Bitcoin? To mu je to úplně jedno. Za dobu jeho existence se ho snažilo zničit a ovládnout tolik lidí, že tato kauza s ním nemůže hnout. Koneckonců každých 10 minut vytvoří nový blok transakcí, přidá ho do řetězce všech předchozích bloků a krok za krokem staví budoucnost založenou na otevřené, decentralizované monetární síti, umožňující všem lidem na celém světě ukládat a komunikovat svou ekonomickou hodnotu bez diskriminace, cenzury, konfiskace a devalvace.

Nelze na něj nahlížet jenom pohledem, že má větší spotřebu energie než Česká Republika a proto je špatný. Svět není jen černobílý. Pokud vezmeme v potaz, že se defacto energie přeměňuje na “peníze” a zároveň se tím zajišťuje bezpečnější aktivum, je v tomto ohledu jeho spotřeba zanedbatelná.

reklama

Michal Gregor

Autor je podnikovým ekologem. Zajímá se o všechna témata spojená s udržitelností a ekologií.

X