21. 9. 2021

Recyklací obecně označujeme zpracování odpadu takovým způsobem, aby bylo možné získaný materiál opět použít na produkci výrobků. Díky tomu se efektivně zbavujeme odpadu a zároveň šetříme suroviny, které by se použily na materiál nový.

Drtivá většina z nás každodenně napomáhá recyklačnímu procesu tříděním (separací) vlastního odpadu do známých barevných kontejnerů.

Je v tom háček?

Recyklace je většinou prezentována (a tím pádem i obecně vnímána) jako naprosto dokonalý nástroj pro udržitelný rozvoj, jako záchrana, která dokáže vyřešit všechny problémy. Pravdou ale je, že recyklace je také průmysl, má své limity, a ne vždy tak musí být tím nejlepším řešením.

Největší “brzdy” recyklace

Základním problémem jsou finance, protože recyklace je nákladný proces (což se odrazí na ceně) a někdy je pro výrobce mnohem výhodnější koupit nový materiál. S tím souvisí situace, kdy máme odpad vhodný pro recyklaci, ovšem je ho produkováno takové množství, že se nevyplatí investovat do technologií nebo budování potřebných objektů. Recyklovaný materiál také často nemá takovou kvalitu, jako nový. Může tak mít lehce odlišné vlastnosti a v procesu výroby se mohou vyskytnout problémy.

Jak to napravit?

Dobrým krokem by bylo rozhodně lepší nastavení legislativního prostředí tak, aby recyklované materiály dostaly lepší pozici na trhu a bylo čím dál méně výhodné používat ty nové. Mohlo by se jednat např. o zvýšení dotací na recyklaci, snížení daně pro recykláty, a naopak zvýšení pro nově vytvořené materiály, navrhování technologií s ohledem na vlastnosti recyklovaných materiálů, popř. zvýšení povědomí výrobců o recyklační problematice.

Má tedy v současnosti opravdu smysl separovat / recyklovat odpad?

Rozhodně. I přes všechny nedostatky a problémy se alespoň něco z výrobků znovupoužije, zbavíme se části odpadu a ten následně nekontaminuje životní prostředí.

Pokud si nevíte rady s vytříděním některého z odpadů, navštivte jaktridit.cz pro všechny potřebné informace.

Jan Fila

autor příspěvku

zdroj: trideniodpadu.cz

zdroj obrázků: jaktridit.cz

reklama

ENVIMAGAZIN.CZ

Populárně naučný online portál specializující se na témata udržitelného rozvoje, životního prostředí a ekologie.

X