21. 9. 2021

Covid-19 a klimatické změny byly jedny ze dvou nejnaléhavějších problémů roku 2020. Pokud náhodou musíte být doma, tak pro vás máme tipy na dokumentární filmy, které přicházejí z důležitou zprávou o osudu naší planety.

Moje učitelka chobotnice (2020)

Při natáčení pod mořskou hladinou naváže filmař nečekané přátelství s chobotnicí, která mu poodhalí tajemný svět chaluhového lesa u břehů jižní Afriky.

Hodnocení na ČSFD: 86 %


David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti.

Hodnocení na ČSFD: 95 %


Lidský element (2018)

Tento dokument sleduje environmentálního fotografa Jamese Baloga při jeho snaze vykreslit Američany v první linii změny klimatu, jejichž životy a živobytí byly ovlivněny kolizí mezi lidmi a přírodou. Balog zachycuje, jak se čtyři elementy země, voda, vzduch a oheň mění pátým elementem – lidským elementem – a co to znamená pro naši budoucnost.

Hodnocení na ČSFD: zatím nehodnoceno


Je s námi konec? (2016)

National Geographic přináší strhující dokument v režii Fishera Stevense. Ústřední postavou snímku je herec a posel míru při OSN Leonardo DiCaprio, který odkrývá alarmující svědectví o současných problémech spojených s klimatickými změnami a hledá řešení, jak předejít fatálním dopadům na náš budoucí život. V pořadu jsou rozhovory s předními osobnostmi jakými jsou Barack Obama nebo Elon Musk a další.

Hodnocení na ČSFD: 81 %


Zítra (2015)

Dokument, který se vydává do různých zemí a víc než na problémy samotné se soustředí na jejich řešení, skýtá ucelený pohled na to, jak se aktivisté, organizátoři a občané pokoušejí proměnit svět v lepší, zelenější a udržitelnější místo.

Hodnocení na ČSFD: 80 %


Zastavte vymírání (2015)

Dokument, který se vydává do různých zemí a víc než na problémy Louie Psihoyos, tvůrce oscarového filmu “Zátoka”, je zpět s novým přelomovým dokumentem “Zastavte vymírání”. V tomto novém pořadu se Psihoyos a jeho tým aktivistů pokusí odhalit dvě hlavní hrozby, které ohrožují divokou zvěř po celé planetě. Za prvé je to mezinárodní obchod s divokými zvířaty a podvodné léky a přípravky, které jsou prodávány veřejnosti na úkor zvířat, jež na této planetě žijí už miliony let. Druhá hrozba se nachází všude kolem nás. Jsou to skryté emise uhlíku a překyselené oceány, které zabíjí živé organismy. Díky nejmodernějším technologiím odhalíme, že velké ropné společnosti nechtějí, aby se o těchto skutečnostech vědělo. Psihoyos se nám pokusí ukázat, jaký dopad má naše chování na planetu a co je potřeba udělat, abychom zajistili vzkvétání našeho světa pro budoucí generace.

Hodnocení na ČSFD: 86 %


Virunga (2014)

Uprostřed pralesů na východě Demokratické republiky Kongo leží národní park Virunga, kde jako na jednom z mála míst na světě žijí poslední stovky horských goril. Park se ovšem nachází nedaleko protivládních povstaleckých základen, a navíc v zóně, kde hodlá britská firma těžit ropu. Když povstalci zahájí ofenzivu, ocitá se pod palbou nejen vše, co se neohrožená skupina strážců parku pokouší chránit, ale také filmový štáb. Výjimečný docuthriller nominovaný na Oscara 2015 za nejlepší dokument je strhujícím dramatem o chamtivosti, korupci a bezohlednosti tváří v tvář mimořádnému odhodlání bránit lidskost proti zlu.

Hodnocení na ČSFD: 88 %


Cowspiracy – Klíč k udržitelnosti  (2014)

Dokument Cowspiracy si pokládá palčivou otázku – proč velké světové organizace na ochranu životního prostředí mlčí o největší ekologické hrozbě současnosti? Podle OSN je nejvýznamnějším znečišťovatelem planety a zároveň největším zdrojem skleníkových plynů živočišná výroba, tedy produkce masa, mléka a vajec. Nikdo o tom však nemluví. Spolu s filmaři se proto pokusíme nahlédnout do zákulisí velkých organizací jako je Greenpeace a položíme jim velmi nepříjemnou otázku. Co – nebo kdo – jim brání říkat pravdu?

Hodnocení na ČSFD: 84 %


Roky nebezpečného života (2014)

Od škod napáchaných hurikánem Sandy, až po problémy způsobené suchem na Blízkém východě… průkopnický dokumentární seriál přináší zprávy přímo od obětí škod a hledá možná řešení změn klimatu. Pořadem provází hvězdy filmového plátna.

Hodnocení na ČSFD: 73 %

reklama

ENVIMAGAZIN.CZ

Populárně naučný online portál specializující se na témata udržitelného rozvoje, životního prostředí a ekologie.

X